Nakon niza provedenih istraživanja, psiholozi su zaključili kako dvije trećine ljudi koristi redovan trening kao sredstvo ublažavanja simptoma stresa i depresije te čvrsto vjeruju da je upravo tjelesni trening jedan od najučinkovitijih i najbržih načina za jednostavno olakšavanje mentalnih tegoba te podizanje raspoloženja i energije.
Često čujem kako žene nemaju vremena za trening ili su preumorne, a istina je da vam trening neće dodatno oduzeti energiju već će povećati razinu vaše energije kroz dan i samim tim će se poboljšati vaše opće tjelesno i mentalno stanje.
Tijekom treninga razvijamo pozitivne osjećaje i razmišljanja jer prema teoriji psihologa Alfreda Bandure; nakon što smo svladali određen tjelesno zahtjevan zadatak doživljavamo osjećaj samodjelotvornosti (osjećaj vlastite sposobnosti udovoljiti zahtjevima postavljenim pred nas) što vodi ka osjećaju postignuća i ponosa te posljedično umanjuje negativne emocije pa čak i depresiju.
Što se u tijelu događa tijekom treninga?
Neurotransmiteri koji utječu na raspoloženje i emocije a stimuliraju se tijekom treninga smanjuju osjećaj izloženosti stresu te time čine emocionalno stanje pojedinca boljim. Mozak je stimuliran oslobađati endorfin (hormon dobrih osjećaja) za koji mnogi tvrde kako je emocionalni analgetik i da je potrebno samo 10-tak minuta da se aktiviraju osjećaji opuštenosti, smirenosti i dodatna energija. Uz endorfin, aktiviraju se hormoni noradrenalina, dopamina i serotonina koji poboljšavaju raspoloženje i njihov učinak rezultira poznatom „trkačkom srećom“ koja se javlja nakon treninga. Trening pozitivno utječe na naše mentalno zdravlje odvraćajući nam pažnju od briga i frustracija te pružajući jasnoću razmišljanja nakon što smo um rasteretili nagomilanih informacija koje nam otežavaju rasuđivanje.
Poboljšavanje mentalnih sposobnosti?
Istraživanja pokazuju kako redovan trening dva puta tjedno poboljšava našu sposobnost pamćenja i učenja zahvaljujući endorfinu i djelovanju živčanog sustava koji potiče rast novih moždanih stanica a ujedno se povećava i koncentracija te ciljano upravljanje pažnjom uz dodatno poboljšanje efikasnosti u donošenju odluka.
Ratey i Loehra u svojim istraživanjima donose rezultate kako redovan trening u mladoj i odrasloj dobi usporava pad mentalnih sposobnosti do kojeg dolazi u staroj dobi te čak smanjuje vjerojatnost pojave demencije.
Ono što dodatno poboljšava naše mentalno zdravlje je interakcija s drugim ljudima koja nam donosi zadovoljstvo. Upravo to je prednost grupnih treninga na kojima pronalazite osobe sličnih interesa te dijelite ugodne i sretne trenutke.
U konačnici, izabrali grupni ili individualni trening samo je stvar osobne preferencije. Jedino važno je da se pravilno i svijesno posvetite nekoj fizičkoj aktivnosti.